Svadobný klip

Ako sa tvorí svadobný klip a ako môže vyzerať

     Zostrih svadobného videa - záverečný klip je akýmsi súhrnom celého svadobného dňa. Mal zobrazovať nie len priebeh svadby, nie len najdôležitejšie momenty ktoré sa udiali počas dňa, ale aj náladu a atmosféru. A hlavne, mal by vystihnúť osobnosť, mentalitu a temperament páru. Skúste si na YouTube vyhľadať "svadobný klip" alebo "wedding video". 90% z nich sa bude podobať. To by bolo v poriadku. Každý svadobný kameraman sa riadi istými normami a trendmi, ktoré sa aj v oblasti svadobného videa menia. Neviem si však predstaviť bláznivý a temperamentný pár ktorý všetci poznajú z divokých zábav či adrenalínových akcií, ako sa zrazu bude prechádzať po rozkvitnutej lúke, v slnkom zaliatej maštaľke sa bude objímať s koníkom a podobné cukrové vaty. Rozhodne si nemyslím, že na takýchto romantických klipoch je niečo zlé. Naopak. Sú krásne, plné emócií. Len musia byť skutočné, autentické, musia zodpovedať pocitom a osobnosti. Prečo v mojom portfóliu nenájdete "romantický klip"? Pretože ho zatiaľ nikto nechcel. Samozrejme ja, ako každý svadobný kameraman, by som chcel ukázať budúcim klientom všetko čo im môžem ponúknuť. Verím, že čas romantického svadobného klipu ma v blízkej budúcnosti čaká.Svadobný klip plný "romantiky..." 

Svadobný klip tohto druhu nepozostáva z výberu videosekvencií urobených počas svadobného dňa. Zväčša ide o štylizované a vopred pripravené pózy a scény, ktoré sa nezriedka musia zopakovať. Je to natáčanie veľmi podobné svadobnému foteniu.


     Výroba svadobného videa je proces, každý kameraman má svoj systém, svoje zvyky vychádzajúce zo skúseností. Ja sa snažím byť v pozadí, nerušiť svojou prítomnosťou priebeh svadby ani zábavu svadobčanov. Preto musím natočiť hodiny materiálu, z ktorého vyberám to najlepšie z dobrého. Pre novomanželov je potom výsledný produkt tak trochu prekvapením, keďže som do priebehu svadby nezasahoval. Potešila ma správa od Katky a Martina, ktorí mi napísali : "my sme boli veľmi spokojní so všetkým..nadmieru povedala by som.. krásne ste spravili to video ;) prekvapili ste nás :)" (tu si môžete pozrieť ich zostrih svadobného videa). Na druhú stranu, určite ste si všimli prácu svadobného fotografa. Štylizuje ľudí do neprirodzených póz, núti ich dvíhať ramená, otáčať hlavu...Verte že vie čo robí. Výsledný efekt bude stáť za to. A podobne je to i pri výrobe svadobného videa, ktoré chce byť romantické. Ak sa rozhodnete pre takýto klip, už nebudem len v pozadí. Budem potrebovať Vašu spoluprácu, Vašu trpezlivosť, budem Vám liezť na nervy, budem Vás nútiť opakovane chodiť hore dolu po schodoch, možno dva-tri krát zopakujeme časti prvého tanca a podobne. Nebude to nenápadné natáčanie, ale cieľavedomá práca podľa určitého scenára. Budem Vám liezť na nervy rovnako, ako svadobný fotograf...možno trochu menej, lebo som od prírody milý človek :) Ale som si istý, že výsledok bude stáť za tú trochu práce navyše.

Share


Teším sa na Vás

Martin Ruman